Sistemul Coca-Cola, care include Îmbuteliatorul Coca-Cola HBC România şi Coca-Cola România, deţinătorul mărcilor înregistrate, a investit 5 milioane de lei într-un parc fotovoltaic în Timişoara, acolo unde se află şi una dintre fabricile grupului.
Din această sumă investită, aproximativ 1,5 milioane de lei, adică 47% din costurile eligibile pentru construcţie, echipamente şi panouri, au fost acoperiţi printr-un grant obţinut prin Fondul de Modernizare al Uniunii Europene. Noua instalaţie va asigura aproximativ 20% din necesarul anual de electricitate al fabricii şi va reduce emisiile de CO₂ cu aproape 1.200 de tone pe an.
”Această investiţie este o dovadă clară a angajamentului nostru pentru un viitor mai verde şi pentru atingerea obiectivului Coca-Cola HBC de a reduce la zero net emisiile pe întregul lanţ de valoare, până în 2040. Parcul fotovoltaic din Timişoara este o soluţie sustenabilă care ne permite să producem local, mai responsabil”, a spus Cornel Cărămizaru, General Manager Coca-Cola HBC România.
Fabrica din Timişoara produce anual aproximativ 284 milioane de litri de băuturi şi exportă către 15 ţări. Coca-Cola HBC România este liderul pieţei de băuturi răcoritoare din România, cu o cifră de afaceri de 4 mld. lei în 2024, dupa cum arată datele de la Ministerul de Finanţe.