DVI Production, firmă care deţine brandul Fortem, sub care produce elemente liniare de zidărie, deschide în judeţul Mureş, la Iernut, o fabrică de BCA care va avea o capacitate de producţie de 2.000 metri cubi pe zi, cea mai mare din Europa. Investiţia de tip greenfield a fost de aproximativ 40 mil. euro şi a fost susţinută întegral prin capital românesc, spun reprezentanţii companiei.
”Odată cu lansarea noii fabrici de la Iernut, ne propunem să fim lideri pe piaţa regională, cu o producţie ce depăşeşte limitele industriei şi să oferim soluţii personalizate, care sprijină succesul fiecărui proiect. Capacitatea de producţie va fi de 2.000 metri cubi de BCA /zi, ceea ce reprezintă cea mai mare capacitate din Europa”, declară Viorel Iacob, CEO DVI Production. Fabrica este complet digitalizată şi depăşeşte 10.000 de metri pătraţi.
”În contextul unui sector industrial din ce în ce mai conştient şi marcat de impactul său asupra mediului, integrarea tehnologiilor avansate şi optimizarea proceselor de producţie reprezintă paşi esenţiali către reducerea consumului de resurse şi a emisiilor de carbon”, adaugă Viorel Iacob.
Firma DVI Production a fost înfiinţată în urmă cu peste opt ani, iar producţia de buiandrugi de zidărie în beton armat în cofrag ceramic (cadrul superior de susţinere al uşii) a început în primăvara anului 2017.