Compania Laguna Euromob din comuna Vadu Izei, Maramureş, fondată în 1994 de Mircea Adrian Oros, ce produce mobilă, a raportat pentru 2023 o cifră de afaceri de 76,8 mil. lei (15,5 mil. euro), în scădere cu 3,3% faţă de anul anterior, conform datelor de la Ministerul Finanţelor.
Laguna Euromob a realizat anul trecut un profit net de aproximativ 14,8 mil. lei (3 mil. euro), mai mic cu 2,9% faţă de anul precedent, potrivit datelor publice. Compania a ajuns anul trecut la un număr mediu de 153 de angajaţi.
Laguna Euromob produce tapiţerii şi mobilă, canapele, colţare în fabrica din Maramureş şi vinde doar pe piaţa locală, în magazinele deţinute în toată ţara sub brandul Laguna. Produsele companiei sunt comercializate în peste 50 de magazine proprii şi partenere, potrivit site-ului Laguma Euromob. Familia Oros mai deţine şi compania Laguna Serv, producător de canapele, colţare, fotolii, scaune.