-2.3 C
Cluj-Napoca
luni, ianuarie 20, 2025
Google search engine
AcasăANUNȚURIDouă companii controlate indirect de Dorel Goia de la TeraPlast au vândut...

Două companii controlate indirect de Dorel Goia de la TeraPlast au vândut acţiuni Hidroelectrica de 17 mil. lei

Magazin Universal Maramureş Baia Mare (MAMA) şi LCS Imobiliare (LCSI), companii listate la Bursa de Valori Bucureşti care sunt controlate indirect de omul de afaceri Dorel Goia, cel care deţine pachetul majoritar de acţiuni la TeraPlast (TRP), au anunţat că au vândut acţiunile pe care le aveau la producătorul de energie electrică Hidroelectrica (H2O).

Astfel MAMA a vândut cele aproximativ 88.300 de acţiuni H2O la preţul de 128,7 lei pe unitate, maxim istoric atins în şedinţa din 29 noiembrie, într-o tranzacţie de 11,4 milioane de lei. Spre comparaţie compania a subscris acţiuni H2O în timpul ofertei de listare din vară la preţul de 101,833 lei, adică 9 mil. lei. Astfel în şase luni MAMA a marcat un profit de 2,4 mil. lei pe emitentul Hidroelectrica. Pe de altă parte LCS a vândut 44.000 de acţiuni H2O într-o tranzacţie de 5,7 milioane de lei cu un câştig de circa 1,2 mil. lei.

”LCS Imobiliar informează investitorii şi acţionarii cu privire la faptul că în data de 29.11.2023, societatea a vândut un volum de 43.975 de acţiuni deţinute de către societate la Hidroelectrica la preţul de 128,7 lei/acţiune, achiziţionate în luna iunie la un preţ mediu de 102,155 lei”, se arată într-o notificare transmisă Bursei de Valori de către LCS.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine

Most Popular

Recent Comments