Primaria Cluj-Napoca vrea sa investeasca peste 96 mil. euro in realizarea unui HUB educațional (creșă, grădiniță, gimnaziu, liceu, bazin olimpic, bază sportivă și pădure-parc) in zona Borhanci. Finanțarea investiției va fi realizată din fonduri europene, bugetul local și alte surse legal constituite conform legii.
În ședința Consiliului local al Municipiului Cluj-Napoca vor fi supuși aprobării indicatorii tehnico-economici și documentația tehnică pentru proiectul complex ”Dezvoltare infrastructură educațională (HUB educațional) și de sănătate (Unitate de Sănătate – Centru de excelență pentru protonoterapie), dezvoltare infrastructură sportivă (Bazin de înot, Bază sportivă) și Pădure-Parc în cadrul cartierului Borhanci.
HUB-ul din Borhanci va include:
– Creșă cu 11 grupe a câte 9 copii
– Grădiniță 8 grupe a câte 20 copii
– Școală gimnazială formată din 3 corpuri de clădire și sală de sport
– Liceu cu laboratoare și sală de sport
– Bazin de înot acoperit cu capacitate de 1000 spectatori, cu zone dedicate competițiilor sportive de natație ce includ: un bazin olimpic de înot, un bazin olimpic de sărituri, o zonă de gradene pentru spectatori, zone de agrement, un bazin de inițiere, saune, jacuzzi, vestiare
– Bază sportivă: agrement și terenuri sportive, activități recreative cu acces nelimitat: locuri de joacă pentru copii, zonă șah, zonă ping-pong, zona aparatelor fitness, zonă skate și zonă parkour, amfiteatru deschis cu gradene și un grup sanitar public
– Pădure-parc, pe o suprafață de peste 50 ha, care include traseu pentru dirtbike, grădină și parc tematic
– Infrastructură: străzi, trotuare și rețele edilitare.