4.7 C
Cluj-Napoca
joi, februarie 6, 2025
Google search engine
AcasăBUSINESS ÎN ARDEALTeraPlast Bistriţa vrea să acorde dividende trimestriale de 10 mil. euro

TeraPlast Bistriţa vrea să acorde dividende trimestriale de 10 mil. euro

TeraPlast Bistriţa a anunţat propunerea Consiliului de Administraţie privind distribuirea de dividende aferente situaţilor financiare interimare la 9 luni, încheiate la 30 septembrie 2020.

”Propunerea preliminară avută în vedere de Consiliul de Adminsitraţie este distribuirea de dividende cu o valoare totală cuprinsă între 44-48 milioane lei (aproximativ 10 mil. euro), sumă care va fi compusă din rezervele distribuibile constituite în anii precedenţi şi din profitul net aferent primelor 9 luni ale anului 2020 care va fi determinat de situaţile financiare intermiare.” a anunţat TeraPlast pe bursă.

Consiliul de Adminsitraţie subliniază faptul că propunerea preliminară de distribuire a dividendelor poate suferi modificări, fiind bazată pe evoluţia primelor 6 luni din 2020 şi estimările cu privire la evoluţia viitoare care pot fi influenţate de evenimente care nu se află sub contrul managementului sau al  Consiliului de Administraţie.

TeraPlast are o capitalizare bursieră de de 597 milioane lei, iar vineri acţiunile au fost în scădere cu 1,4%. Compania este controlată de antreprenorul romând Dorel Goia, care deţine 46% din acţiuni. Fondul de Pensii Pilon II NN deţine 10,9% din acţiuni, iar fondul KJK Balkan Holding deţine 10% din acţiuni.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine

Most Popular

Recent Comments