Producătorul de hârtii igienico-sanitare Rom Paper din Braşov, cel care realizează brandul Mototol, realizează investiţii de peste 2 milioane de euro care vizează extinderea într-o nouă fabrică în Braşov şi o facilitate de producţie în Adjud, scrie Ziarul Financiar.
”Intenţionăm să avem locaţiile gata până la sfârşitul anului. O parte din capacităţile de producţie vor fi puse în funcţiune până la sfârşitul lunii octombrie, iar o parte vor fi gata în luna februarie a anului 2020. Aceste noi echipamente ne vor creşte capacităţile de producţie cu circa 20-25%. De asemenea, ne vor ajuta să lansăm produse care încă nu sunt realizate pe piaţa din România, ceea ce este foarte important pentru noi, având în vedere că vom putea oferi un portofoliu mai larg de produse şi vom putea câştiga cotă de piaţă”, a spus Osman Yelmer, director general al Rom Paper.
Compania Rom Paper deţine o fabrică în judeţul Braşov, iar de circa un an este controlată de Vrancart Adjud, unul dintre cei mai mari producători de hârtie igienică, carton ondulat şi ambalaje de carton. Compania a fost înfiinţată în anul 2002 de familia Puchin şi are ca obiect principal de activitate producţia şi comercializarea de şerveţele de masă, prosoape pliate, hârtie igienică, role profesionale, prosoape cosmetice şi serveţele la cutie. Principalul brand din portofoliul companiei este Mototol. Compania livrează produsele atât pe plan local, cât şi la export. Conform ultimelor date, Rom Paper exportă produsele în mai multe ţări, precum Ungaria, Cehia, Slovacia, Polonia, Republica Moldova şi Bulgaria.