-10.3 C
Cluj-Napoca
luni, februarie 10, 2025
Google search engine
AcasăBUSINESS ÎN ARDEALProducătorul de acoperişuri Depaco a deschis un centru de vânzare la Braşov

Producătorul de acoperişuri Depaco a deschis un centru de vânzare la Braşov

Producătorul de ţiglă metalică Depaco, controlat de grupul TeraPlast, a înregistrat în primul trimestru al acestui an o creştere de 45% a vânzărilor de ţiglă metalică produsă sub brandul Wetterbest, compania depăşind pragul de 700.000 de metri pătraţi faţă de volumul de 500.000 metri pătrăţi livrat în perioada similară a anului trecut.

Compania controlată de grupul  TeraPlast a inaugurat recent şi un centru de vânzare la Braşov, ajungând la trei unităţi pe plan local alături de cele din Cluj-Napoca şi Timişoara.

”Deschiderea acestui showroom în Braşov este în acord cu obiectivele noastre pe termen mediu de creştere a cotei de piaţă şi a notorietăţii brandului”, explică Marian Pîrvu, directorul general Depaco-Wetterbest.

Depaco deţine una dintre cele mai mari capacităţi de producţie de ţiglă metalică şi accesorii din România, prin cele trei fabrici de la Băicoi (jud. Prahova), Podari (jud. Dolj) şi Sărăţel (jud. Bistriţa-Năsăud). Anul trecut, compania a raportat afaceri de 232,5 mil. lei şi profit de 8 mil. lei, potrivit celor mai recente date de pe site-ul Ministerului de Finanţe.

În luna mai, producătorul de materiale de construcţii TeraPlast Bistriţa, controlat de omul de afaceri Dorel Goia, şi-a majorat participaţia în Depaco la 99% după achiziţia unui pachet de 32% din acţiuni. Pentru cele 99% din acţiuni la Depaco, Teraplast a plătit în total peste 17 milioane de euro.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine

Most Popular

Recent Comments