12.7 C
Cluj-Napoca
marți, mai 21, 2024
Google search engine
AcasăBUSINESS ÎN ARDEALComisia Europeană a ales municipiul Cluj-Napoca pentru organizarea conferinței pentru Inovație din...

Comisia Europeană a ales municipiul Cluj-Napoca pentru organizarea conferinței pentru Inovație din 2017

Municipiul Cluj-Napoca a fost ales de către Comisia Europeană pentru organizarea ediției de anul viitor a conferinței pentru Inovație. Este pentru prima dată când conferința va fi organizată în Europa de Est, edițiile anterioare desfășurându-se la Dublin (de două ori), Espoo și Amsterdam.

În luna iunie a anului viitor, timp de aproape o săptămână, orașul Cluj-Napoca va fi gazda celui mai important eveniment în domeniul inovării susținut de Comisia Europeană. La conferința Comisiei Europene Open Innovation 2.0 din 2017 vor participa peste 300 de specialiști în inovare, factori de decizie politici, companii din toată Europa.

”Este oficial acum faptul că cea de-a cincea ediție a Conferinței Open Innovation 2.0 2017 va avea loc în inima Transilvaniei, România, la Cluj-Napoca. În timpul procesului de aplicare pentru găzduirea evenimentului, orașul a dovedit că are capacitatea conceptuală și leadership substanțial în zona de inovare pentru a putea fi gazda din 2017 a Conferinței OI2.0”, potrivit anunțului publicat pe site-ul oficial al Comisiei Europene.

”Alegerea Clujului pentru organizarea acestei conferințe reprezintă recunoașterea eforturilor comunității locale și regionale în crearea unui ecosistem deschis și functional pentru inovare. Alegerea orașului nostru pentru ediția din 2017 reprezină o oportunitate deosebită pentru promovarea actorilor, proiectelor, ideilor, cunoștințelor, tehnologiilor dezvoltate în orasul nostru, în Transilvania si chiar în România”, a declarat Emil Boc, primarul municipiului Cluj-Napoca.

RELATED ARTICLES

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisment -
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine
Google search engine

Most Popular

Recent Comments